Wspaniała sprawa

Nie możemy zrobić dla swojego dziecka niczego lepszego, a niżeli czytanie mu książek na dobranoc lub też podczas trwania dni. W ten jakże miły sposób wpływamy na jego rozwój. Niestety obecnie mamy z tym trudności, ponieważ nasze życie zostało zdominowane przez elektronikę. Jednak zapamiętajmy sobie raz na zawsze, że nic nie będzie w stanie wpłynąć na wyobraźnię naszego dziecka jak właśnie czytanie książek. Oczywiście bardzo ważny jest sam dobór książki. Każda wybrana przez nas pozycja powinna posiadać konkretnego bohatera. Na pewno świetnym wyborem zarówno dla chłopców, ale także dla dziewczynek będzie książka Strażak Sam. Dziecko razem z głównym bohaterem tejże książki przeżywa wiele przygód ciekawych oraz uczy się podejmować słuszne decyzje. Poza tym dziecku towarzyszy wiele emocji. Strażak sam uczy dzieci postępować właściwie w określonych sytuacjach. Do tego patrzy na świat z perspektywy innej osoby. Strażak Sam to książka, która z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę.

Poszerzenie słownictwa

Powinniśmy także przy wyborze książki dla dziecka kierować się stosowanym słownictwem w książce. Nie bójmy się bogatego języka. Oczywiście książka powinna być dostosowana bezpośrednio do wieku naszego dziecka. Dziecko musi się zetknąć z nowymi wyrażeniami, frazami oraz terminami. Czytanie dziecku książek procentuje w przyszłości, gdy nasze dziecko zaczyna się uczyć kolejno w przedszkolu, a później w szkole. Najlepiej jest celować w książki skierowane stricte dla najmłodszych dzieci. Książki dla dzieci muszą być bogate w ilustracje. Dzieci uwielbiają oglądać kolorowe obrazki. Konkurentką dla książki jest telewizja oraz przede wszystkim Internet. Niestety dzieci same od siebie będą wybierały raczej szklany ekran czy też komputer. Gdy nauczymy dziecko czytania książek od początku, to chętnie będzie sięgało po książkę. Nie zamknie się jedynie na telewizję oraz komputer. Oczywiście od razu nie musimy kupować książek w dużych ilościach. Nie będziemy przecież czytać dziecku książek kilku jednocześnie. Powinniśmy także pozwolić dziecku wybrać kolejną książkę. Pozwólmy na to, aby dziecko się zaangażowało. Gdy nie mamy odpowiedniego budżetu na chwilę obecną, to na pewno powinniśmy się udać się razem ze swoim dzieckiem do biblioteki. Tego rodzaju miejsce nie może być dla dziecka obce. Jest to jednak miejsce, z którego dziecko będzie korzystało w przyszłości i to bardzo często. A jak dobrze poszukamy, to i książka Strażak Sam może zostać odnaleziona na bibliotecznych półkach.

Pierwsze książki pojawiają się w życiu dziecka na długo, zanim zasiądzie ono w szkolnej ławce. Już niespełna roczne maluchy w swoich domowych kolekcjach mają książki przypominające zabawki. Większość ma formę podobną do bardziej „dorosłych” wydawnictw. Zatem posiadają strony, tekst i obrazki. Niektóre przybierają mniej typowy kształt, wystarczy wspomnieć chociażby książki przypominające zwierzęta, owoce i warzywa. Do tego dochodzi bogata kategoria produktów grających i angażujących małego czytelnika do wspólnego tworzenia. Książki dla dzieci przybierają współcześnie różne formy, ale to bardzo dobrze, że są tak powszechnie obecne w życiu najmłodszych rodaków.

Bardzo dobry prezent

Szukając prezentu dla małego dziecka, które nie chodzi jeszcze do szkoły, warto zwrócić uwagę na książki. To idealne połączenie zabawki dla dzieci z nauką nowych rzeczy i poszerzaniem horyzontów. Już kilkunastomiesięczny maluch lubi opowiadania i historie, zwłaszcza jeżeli rodzice wczuwają się w ich przedstawianie z podziałem na role, a przynajmniej z wykorzystaniem różnych głosów. Dorosłym szybko może się jednak znudzić powtarzanie tych samych rymowanek. Tym bardziej warto wręczyć dziecku na urodziny czy święta nową książkę. Zyska ono okazję do poszerzenia słownictwa oraz poznania kolejnych aspektów życia i świata. Wdzięczni będą też rodzice, mogący wieczorem przeczytać jeszcze nieznaną sobie historię.

 

Książki dla kilkulatka

Wraz z rozwojem dziecka w zapomnienie odchodzą ulubione rymowanki i pierwsze książki. Rosnącego czytelnika zainteresują natomiast coraz bardziej zawiłe historie, w których miejsce wszechobecnych obrazków zastąpi więcej tekstu. Dwu czy trzylatek może już nawet otrzymać swoją pierwszą encyklopedię. Jej wspólne przeglądanie z rodzicami stanie się punktem wyjścia do omówienia różnych tematów. Pozwoli dziecku dostrzec różnorodność świata i zaszczepić w nim naturalną ciekawość rzeczywistości. Kilkulatek zechce wysłuchać opowieści z morałem, chłopców zaczynają wówczas interesować super bohaterowie i odważni rycerze. Dziewczynki natomiast fascynują księżniczki oraz postacie z ulubionych bajek animowanych. O większości z nich powstała niejedna książka. Warto sięgnąć po takie zabawki dla dzieci, zwłaszcza jeżeli uda się w ten sposób:

– odciągnąć pociechę od szklanego ekranu,

– zachęcić dziecko do wspólnego czytania.

Książkę trudno nazwać zabawką. Przeciwnie, od najmłodszych lat warto uczyć pociechę szacunku do niej. Z drugiej strony od wczesnego dzieciństwa opłaca się świadomie wybierać zabawki dla dzieci w formie różnych książek. Istnieje wówczas spora szansa, że w przyszłości także będą sięgać po lektury.

W naszym życiu niejednokrotnie trafiamy na książki, które na wiele lat pozostają w naszej pamięci. Często wracamy do nich, gdy zostajemy rodzicami i pragniemy pokazać naszym dzieciom, jak piękny i wzruszający może być świat. Wyjątkowe baśnie, komiksy i opowiadania są tym, co najpełniej rozwija maleńki umysł dziecka. Warto o tym pamiętać i jak najczęściej sięgać po lektury, które rozbudzą wyobraźnię naszych pociech. Jedną z takich pozycji są Smerfy, które od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

Na wieczór z książką

Chyba nikomu nie trzeba mówić, jak wiele zalet ma czytanie książek dzieciom przed zaśnięciem. Niestety zapracowani i zabiegani często zapominamy lub nie chcemy pamiętać o tym, że powinniśmy poświęcić trochę czasu na uśpienie i ukochanie naszych maleństw. Musimy zadbać o samodyscyplinę, ponieważ opowiadanie bajek i przeżywanie baśniowych historii jeszcze bardziej zbliży nas z naszą pociechą i pozwoli spędzić niezapomniane chwile. Właściwe lektury stymulują dziecięcy umysł, pobudzają wyobraźnię i pozwalają wypracować zdolność logicznego myślenia. Mając to na uwadze powinniśmy sięgać po sprawdzone pozycje, które na pewno zachwycą malucha. Smerfy od wielu lat pobijają serca zarówno tych najmłodszych, jak i ich rodziców. O niesłabnącej popularności tej serii świadczy choćby fakt, że wciąż możemy oglądać nowe adaptacje filmowe. Warto jednak sięgnąć do źródeł i zapoznać się z komiksem, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło.

Pozwól dziecku zadawać pytania

Seria komiksowa Smerfów jest o tyle doskonałym wyborem, że znajdziemy w niej wiele rysunków, które dodatkowo pobudzą dziecięcą wyobraźnię. Maluchy będą mogły wyjść z roli słuchacza i stać się poniekąd obserwatorami wydarzeń. Słuchając czytanej przez rodzica historii i widząc konkretne sceny będą mogły głębiej i intensywniej przeżywać wszystkie baśniowe zdarzenia. Nie bójmy się takiej formy spędzania czasu ze swoim dzieckiem, bo pomoże ona dodatkowo w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. Możemy rozmawiać ze swoim maluchem o poznanej historii, próbować pisać inne scenariusze i wspólnie zastanawiać się, jak losy smerfów mogłyby się jeszcze potoczyć. Warto mieć to wszystko na uwadze, wybrać się do księgarni i zaopatrzyć się w piękne, nowe wydania komiksowej serii Smerfów. To piękne książeczki, które na długo pozostaną nie tylko w Waszych, ale i dziecięcych sercach. Kto wie, czy za wiele lat to właśnie Wasze wnuki nie będą korzystać z tych samych egzemplarzy? Biorąc pod uwagę aktualność i popularność tej serii jest to bardzo prawdopodobne. To piękne historie, które niezmiennie wzruszają kolejne już pokolenia.